Ar JŪSŲ namai apsaugoti nuo „tyliųjų žudikų“?

Kai pagalvojame apie dujų nuodingumą, paprastai tai siejame su pramoniniais rajonais ir komerciniais procesais, kurių metu naudojamos nuodingos medžiagos. Ir tik galiausiai galėtume pagalvoti, kad tokia rizika galėtų kilti mūsų namuose. O iš tikrųjų namų aplinkoje naudodami įvairaus tipo virykles/orkaites, šildytuvus ir vandens šildymo katilus, deginančius iš gamtos išgaunamus degalus, pvz.: dujas, alyvą, anglis arba medį, kasdien sau sukeliame dar didesnį pavojų. Jei šie įrenginiai tinkamai nesumontuoti arba techniškai neprižiūrimi, dega neefektyviai arba tiesiog sugenda, gali išskirti anglies monoksido dujas, kurios pasklidusios namuose yra ypač nuodingos ir keliančios pavojų jūsų ir jūsų šeimos narių gyvybei.

 

Anglies monoksidas (dar žinomas kaip CO) – labai pavojingos mirtinai nuodingos dujos. CO poveikis priklauso nuo jo koncentracijos ore, kuri matuojama dalelių skaičiumi milijone oro dalelių (ppm), pvz.: 150 ppm CO reiškia, kad kiekviename milijone oro dalelių yra 150 dalelių CO. CO dujų sukeliami simptomai yra labai įvairūs ir gali lemti dar sunkesnes pasekmes priklausomai nuo koncentracijos. Jei pabūsite 2 arba 3 valandas aplinkoje, kurioje yra 150 ppm CO, galite pajusti nuovargį, galvos svaigulį ir pykinimą. Pabuvus apie 45 min. esant 800 ppm koncentracijai, simptomai bus sunkesni, įskaitant smarkų pykinimą, galvos skausmą ir traukulius. Ore esant tokiai CO koncentracijai, prarasite sąmonę per dvi valandas, o per dvi ar tris valandas galite numirti.

 

Šiuo atveju labai svarbu atminti, kad kūdikiai, vaikai ir naminiai gyvūnai yra jautresni CO poveikiui, nes jų kūno masė mažesnė, todėl dujos žymiai greičiau susikaupia jų organizmuose ir jų keliami simptomai greičiau intensyvėja.

 

Kaip CO paveikia organizmą

 

CO dažnai vadinama „tyliuoju žudiku“, nes pojūčiais negalite nuspėti, kad esate veikiami šių dujų, jų negalite pamatyti, negalite užuosti arba kitaip pajusti – jos beveik nepastebimos.

CO pažeidžia organizmą neleisdama sugerti deguonies. Paprastai deguonis patenka į organizmą per plaučius ir sugeriamas kraujotakos hemoglobino, naudojamo audinių, raumenų ir ląstelių. Kai įkvepiama CO, šios dujos greičiau sugeriamos kraujotakos hemoglobino, o deguonis nesugeriamas ir nepaskirstomas po organizmą. Deguonis yra svarbiausias faktorius išgyventi organizmo ląstelėms, todėl jo trūkumas gali pažeisti nervus ir audinius arba net lemti mirtį.

 

Kaip atsiranda CO?

 

CO gali būti pagaminamas namų aplinkoje, kurioje neefektyviai sudeginamas kuras, netinkamai sumontuoti tokio tipo įrenginiai kaip vandens šildytuvai, šildytuvai ir įvairaus tipo viryklės/orkaitės, netinkamas patalpų ventiliavimas arba šie įrenginiai reguliariai techniškai neprižiūrimi. Jei tokio tipo įrenginiai nuolat prižiūrimi kvalifikuoto inžinieriaus, CO pavojus gali kilti iš kaimyninių namų. Visuomenės informavimo priemonėse buvo pranešimų apie mirties atvejus, kai CO pateko į kaimyninius namus per sienų ir stogo kiaurymes.

 

Atvira ugnis ir židiniai taip pat gali kelti pavojų, todėl ypač svarbu užtikrinti, kad nuolat kvalifikuotų profesionalų būtų valomi kaminai ir užtikrintas pakankamas ventiliavimas taip apsisaugant nuo CO susiformavimo.